Profesjonalna, rzetelna
pomoc medyczna. 

Szeroki wachlarz usług medycznych
dostępnych całą dobę.

Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm jest jednym z najczęściej występujących problemów społecznych, który wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie ubogich środowisk. Problem alkoholizmu może pojawić się z tym samym prawdopodobieństwem zarówno wśród osób na wysokich stanowiskach, jak i ludzi bez pracy, bogatych oraz biednych, młodych i starych. I choć choroba ta jest potępiana przez ogół społeczeństwa i uznawana za „chorobę z wyboru”, większość osób nie jest w stanie poradzić z nią sobie samodzielnie.

Jak wygląda leczenie alkoholizmu, na czym polega proces odwyku i jak wygląda życie po nim?

Detoks alkoholowy Legnica

Osądzanie osób uzależnionych od alkoholu i twierdzenie, że ich nałóg jest wyłącznie ich winą to myślenie całkowicie błędne. W rzeczywistości bowiem predyspozycje do alkoholizmu są zapisane w genach i wiele osób nie jest w stanie wyjść z nałogu nawet jeśli dostrzegają oni skalę problemu.

Alkoholizm w terminologii medycznej uznaje się za chorobę o charakterze psychosomatycznym, a więc wymagającą leczenia zarówno poprzez odtrucie organizmu, jak i pod kątem zdrowia psychicznego. Jest chorobą przewlekłą, zwykle ciężką do samodzielnego pokonania. Wiele osób błędnie próbuje zmusić osoby uzależnione od alkoholu do rzucenia nałogu tak, jakby byli oni uzależnieni od nikotyny. Alkoholizmowi często towarzyszą poważne obciążenia psychiczne, takie jak frustracja, stres, ból, smutek oraz nadmierna agresja.

Podstawową zasadą przyjętą podczas leczenia alkoholizmu jest brak przymusu. Ze względu na fakt, iż choroba ta należy do chorób o podłożu psychicznym, jedynie poprzez chęć współpracy i poradzenia sobie z problemem alkoholik będzie w stanie pozbyć się choroby. Leczenie nie może być więc w żaden sposób narzucone na osobę uzależnioną, przy czym wyjątek stanowi nakaz sądowy.

Leczenie alkoholizmu jest niezbędne ze względu na negatywny wpływ, jaki alkohol wywiera zarówno na osobę uzależnioną, jak i jej otoczenie. Terapia sprowadza się głównie do odkrywania przyczyn choroby oraz zdobywania umiejętności radzenia sobie z nimi.

Leczenie alkoholizmu jest procesem złożonym z kilku etapów, a każdy z nich odgrywa kluczową rolę. Pierwszym elementem jest leczenie fizyczne, polegające na odtruciu alkoholowym (tak zwanym detoksie), który pomaga pacjentowi pozbyć się wszelkich śladów etanolu z organizmu oraz jednoczesnym dostarczeniu składników odżywczych wypłukanych przez wieloletnie spożywanie alkoholu. Dzięki odpowiednim dawkom witamin i minerałów oraz nieustannej kontroli medycznej zmniejszone zostaje ryzyko tak zwanego zespołu odstawienia, którego objawy potrafią być bardzo wyniszczające dla organizmu.

Oferujemy bezpieczny detoks alkoholowy

Specjaliści Praktyki24 pracują z pacjentami, którzy chcą pozbyć się negatywnych skutków odstawienia alkoholu. Nasi lekarze czuwają podczas całego procesu detoksykacji, prowadzonej przy pomocy odpowiednio dobranych środków.

Zakończeniem etapu odtruwania może być popularna „wszywka” z disulfiramu, jednak nie jest to konieczne, jeśli pacjent nie wyrazi zgody. Wszywka ma za zadanie odstraszanie od alkoholu, gdyż spożycie go w trakcie posiadania wszywki grozi poważnymi powikłaniami.

Kolejne etapy leczenia to już sprawa czysto psychologiczna. Pacjent podejmujący leczenie alkoholizmu zostaje poddany terapii, podczas której odkrywane są przyczyny choroby oraz powody, dla których alkohol stał się dla nich rozwiązaniem. Następnie opracowuje się metody radzenia z przyczynami choroby i próba uświadomienia sobie przez alkoholika zmian, jakie zaszły w jego otoczeniu właśnie przez nadmierne spożycie alkoholu.

Osoba uzależniona pracuje zarówno indywidualnie, jak i w grupach, które są integralną częścią terapii odwykowej. Terapii poddawana jest również rodzina chorego, gdyż alkoholizm jest w gruncie rzeczy chorobą nieuleczalną. Osoba, która zakończy leczenie w placówce terapeutycznej już nigdy nie będzie mogła spożyć alkoholu (w tym również lekarstw na bazie alkoholu, niewielkich ilości w cieście czy słodyczach, piwa i tym podobnych). Aby tego dokonać, potrzebne będzie zaangażowanie nie tylko uzależnionego, ale i jego bliskich.